b
SLUŽBY
EnergyDomy nabízí komplexní služby. Odbornou konzultaci projektů a jejich prodej, výstavbu základové desky či celé hrubé stavby včetně střechy. Zajištujeme i získání stavebního povolení na příslušných úřadech a obstarání všech potřebných dokumentů.
Typové projekty z našeho katalogu rodinných domů lze dále upravovat. Každý má možnost si dispozici typového domu upravit dle svých představ, svých potřeb a svých možností za pomoci našeho architekta. Projekty zajišťujeme včetně osazení rodinného domu do terénu a napojení na inženýrské sítě.
Po získání stavebního povolení, se kterým můžeme stavebníkovi pomoci, následuje stavební realizace. Standardně zhotovujeme základy s ležatou kanalizací, vodotěsnou izolaci a s izolací proti střednímu radonu, obvodové a vnitřní nosné zdivo, nenosné příčky, stropní konstrukci a kompletní střechu – krov, krytinu, oplechování, komín, hromosvod, eventuálně střešní okna. Zásadně používáme osvědčené materiály s tou nejlepší jakostí.
Projektové dokumentace rodinných domů jsou součástí dodávky nebo realizace systému Durisol.
Provoz domu byl kdysi velice nákladný, proto se současné stavitelství zaměřuje více nejen na ekologické, ale i ekonomické stavby. Velký podíl na oblíbenosti nízkoenergetických domů má i legislativní nařízení Evropské unie. Z hlediska provozních nákladů rozdělujeme ekonomické stavby do několika skupin.
Měrná roční potřeba tepla na vytápění do 50 kWh/ m² za rok
Nízkoenergetický dům je běžná stavba, která má potřebu energie na vytápění v rozmezí 15-50 kWh/m² za rok. Dosahuje se toho kvalitním návrhem a provedením stavebních postupů především bez tepelných mostů. Izolační schopnosti objektu jsou dimenzovány podle doporučených hodnot normy ČSN 73 0540 “Tepelná ochrana budov”. Nízkoenergetické domy často využívají rekuperaci tepla. Podobně jako u pasivních domů i u nízkonergetických domů hrají důležitou roli solární zisky.
Pokud hodláte stavět nebo rekonstruovat, je třeba zaměřit se v projektu na několik věcí:
Již při samotném navrhování situace stavby je třeba dodržovat určité zásady:
Hranice potřeby tepla na vytápění je 15 kWh/ m² za rok
Pasivní dům je obdoba nízkoenergetického domu jen s daleko přísnějšími kritérii energetických úspor při provozu domu. Koncepce pasivního domu není architektonický styl nebo stavební systém, ale dílčí kapitola při navrhování a projektování novostaveb nebo rekonstrukcí.
Pasivní je proto, že většina tepla, které je potřeba na zachování tepelné pohody, se do domu dostává jaksi mimoděk - pasivně, z lidí, z používání spotřebičů, ze slunečních zisků okny. Zdroj tepla, dodává do domu již jen velmi malé množství tepla a to po krátké období v roce prostřednictvím ohřevu čerstvého vzduchu.
Tyto domy jsou dnes již technicky vyřešené a funkční, v cizině (zejména v německy mluvících zemích a severských státech) se jich postavilo několik stovek. V České republice obliba pasivních domů každým rokem stoupá.
Pasivní domy zohledňují i energii, která je zapotřebí při výrobě materiálů použitých na stavbu. Aby byl dům skutečně ekologický, je vhodné volit materiály, na jejichž výrobu bylo spotřebováno co nejméně energie a toxických látek, zároveň jsou recyklovatelné.
Při stavbě pasivního domu je zásadní zaměřit se již v samotném návrhu na aspekty eliminující tepelné náklady. Kritéria pro výstavbu pasivního domu jsou obdobná jako u domu nízkoenergetického, avšak tyto nároky jsou přísnější.
Nulová roční spotřeba tepla na vytápění. 0 - 5 kWh/m²
Nulový dům je objekt s měrnou potřebou tepla na vytápění nižší než 5 kWh/m2 za rok. Neznamená to, že dům není třeba vytápět, ale že využívá energie z obnovitelných zdrojů, kterou sám z velké části vyprodukuje. Rozdíl mezi nulovým a aktivním domem je jen v tom, že aktivní vyrobí víc energie, než spotřebuje.
Nulový dům je velmi atraktivní pojem. Dům, který by měl být úspornější při provozu než pasivní je budoucnost stavitelství. Vlivem tlaku na co nejmenší spotřebu energií, jež přichází z parlamentu EU, se tyto domy budou v blízké době hojněji stavět i v České republice. Pojem nulový dům je zaveden evropskou legislativou a u nás novelizovaným zákonem č. 406/2000 o hospodaření energií.
Směrnice Evropského parlamentu a rady 2010/31/EU z roku 2010 o energetické náročnosti budov zavádí povinnost snižovat energetickou náročnost budov a stavět v budoucnu jen téměř nulové domy. Tato směrnice je transformována do naší legislativy. Novelizovaný zákon č. 406/2000 o hospodaření energií v roce 2012 přinesl povinnost postupně snižovat energetickou náročnost budov.
Tento dům vyrábí dokonce energetické přebytky.
Aktivní dům. Ten vychází z nulového domu, nicméně nároky na úspory jsou ještě vyšší. Aktivní dům nejen že na svůj provoz energii sám vyrobí z obnovitelných zdrojů, ale ještě vznikají přebytky vyrobené energie.
Aktivní dům je ten, který na svůj provoz nepotřebuje dodávat zvenčí žádnou energii. Z obnovitelných zdrojů ji dokáže sám vyrobit tolik, kolik spotřebuje, případně o něco víc. Tato bilance je však jen teoretická, protože v praxi se elektrická energie vyrobená většinou pomocí fotovoltaických panelů obvykle dodává do veřejné elektrické sítě. Ačkoli jde o matematické porovnání energie spotřebované (dodané do domu z veřejné sítě) a vyprodukované (dodané domem do sítě), být na nule (ačkoli i teoreticky) je dobrý výsledek, jelikož dům vyrábí energii bez emisí CO2, a tedy bez negativního vlivu na životní prostředí.
Obvyklou a velkou částí odborné veřejnosti je doporučovaná cesta k nulovému či aktivnímu domu vede přes dům pasivní – je to celkem logické, jelikož u pasivních staveb se potřeba energie dostává k hranici reálného minima, což snižuje na praktické minimum i pořizovací náklady na technologie na výrobu energie, které rozhodně nepatří k levným záležitostem.
Stavební systém Durisol je navržen tak, aby byl maximálně úsporný. Hybridní systém spojující kvalitní izolaci a dokonalé akumulační schopnosti Vám ušetří nemalé peníze. Spolu s dalšími technologiemi tak můžete mít dům, který má minimální či dokonce nulové náklady na vytápění.
potřeba tepla na vytápění [kWh/(m2a)]
Trojskla, rekuperace, izolace je pro Váš dům samozřejmostí…
Pro nás také
Jsou nesporné výhody typových projektů, kterých je u nás celá řada. Ať je to již vymyšlená dispozice nebo vzhled domu. Vyřešené detaily předchozích realizací nebo jenom inspirace pro Vaše snění.
Když se, ale rozhlédneme kolem sebe, vidíme celou řadu lidí a jejich domů, kteří hledali kvalitu a originální přístup, vhodně namíchaný s tradicí. Pro takové lidi je cena projektu důležitá, ale ne rozhodující a jsou ochotni si za to, co hledají přiměřeně zaplatit odpovídající cenu. Do tohoto segmentu v oblasti rodinných domů patří některé naše domy navržené kreativními architekty.
Katalog rodinných domů, bungalovů a moderních praktických domů najdete zde